NEDEN UYKU EĞİTİMİ?


Uyku eğitimi alan ve iyi uyuyan bir bebeğin zeka gelişiminden büyüme hormonu aile içi iletişimden metabolizmasına kadar pek çok konuda olumlu katkısının olduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle annelerin çekindiği noktaya değinmek istiyorum… Bebeğimle güvenli bağlanmam etkilenir mi?

Cevabı evet ama olumlu yönde.

Yapılan çok araştırma ve Pediatri doktoru ve Pediatri uyku uzmanı DR. GRAY FELDMAN ‘çocuk ve ebeveyn arasındaki bağın kalitesi gece uyku saatlerinden ziyade esas gündüz u değil daha çok uyanıklık sürelerinde yaşanan ilişkinin kalitesiyle belirleniyor.Sağlıklı bir uyku düzeni ve sınır çizme çocuk ebeveynin ilişkisinin küçük bir parçası endişelenmesi gereken bir konu değil.Çocukların ve ebeyelerin gece kesintisiz ve yeterli miktarla uyuyarak gündüz zamanında daha kaliteli iletişim kurabilmelerine odaklanmalıdır’ diyor. Uykusuz ve dinlenmemiş bebek ve annesi gün içinde kaliteli zaman geçiremeyebiliyor. Annenin her şeye yetişme stresi de işin içine girince bu stres de haliyle bebeğe yansıyor. İyi uyumuş bir bebeğin ve annenin gün içinde geçirdiği kaliteli zaman annenin dinlenmiş olduğu enerjisi de bebeğe yansıyor. Anne gün içinde daha çok bebeğinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Araştırmalar bizim bile melatonin hormonumuzun iyi salgılanması gerektiğini söylüyor, güçlü bir bağışıklık kazanmamız için. Melatonin yeterli salgılanması kalp damar hastalıklarını engelliyor .İyi bir uyku aynı zamanda günümüz hastalığı koronavirüsü çocukların iyi atlatmasının nedenini yine melatonin hormonun iyi salgılanması deniyor.

Uyku yoksunu olan bebekler daha çok dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşıyor.Çocukların zeka gelişimi için de uyku önemli .Destekli uyuyan bir bebek uykusu çok kez bölündüğü için derin uykuya geçemeyebiliyor.

Aynı zamanda bebekleri sallayarak uyutmak nelere yol açıyor? İç kulakta dengeyi kontrol eden içi sıvı dolu yarım daire şeklindeki bölüme “vestibüler labirent” denir. Bebek sallanırken gözler sabit bir noktaya bakarken, vestibüler labirentteki hücrelerin sallantı uyarıları vermesi baş dönmesi gibi bir hisle uykuya geçişe neden olur. Bebek uyku ihtiyacından çok sersemlik hissiyle uyumaya başlar.

40 ‘ı çıksın geçer 1 yaşına gelsin geçer 2 yaşında kesin geçer diye başlayan çevre söylemleri bazen doğru çıkmıyor maalesef. Bana mesaj atan danışanlarım var. 5 yaşına geldi hala sallıyoruz ve uyumuyor diyor. O yüzden Ve çok geç yatıp büyüme hormonu salgılandığı verimli saatleri kaçıran bebekler geç yatmaya alışınca sabah da geç kalkıyor ve okul zamanı da okula gitmemek sabah daha çok kalkmak için direniyor.

Yeterli uyku obezite ve depresyon hastalıklarının da önüne geçiyor, verimli uyku dalgalarında uyuyan bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerini olumlu etkiliyor. İştah durumlarını bile etkileyen bir süreç.
İyi uyuyan bir bebeğin iştahı da artıyor gün içinde geçirdiği enerjisi de.

İŞTE tam da bu sebeplerden anı kurtararak sağlıksız destekler vermek yerine geleceğine yatırım yaparak güvenli bağlanmaya uygun bir eğitim vermenizi öneririm.

Sorularınız için yorumlar bölümüne yazabilir ya da linki tıklayabilir siniz.

wa.me/905419624534wa.me/905419624534

Sağlıklı günler

Aile ve Bebek Uyku Danışmanı
Esra Selin ÜNVER